Atölyeler >
Korkma Anlat >

açık atölye / proje

Atölye tarihi::
>> 24 Eylül 2019

 

Atölye danışmanı:
Oğuz Karakütük
oguzkarakutuk.com

Oğuz Karakütük yürütücülüğünde gerçekleşecek olan Açık Atölye Proje, bir fotoğraf projesinin ortaya çıkışından, tamamlanıp bir kitaba ve/veya sergiye dönüşmesine kadar geçen süreyi baştan sona ele alıyor.

Bir görsel anlatı kurmanın çıkış noktasını, motivasyonunu ve yükselişini irdeleyerek başlayan Açık Atölye Proje, temel sorulara cevaplar bulduktan sonra projenin hayata geçmesi, yaratıcı sürecin beslenmesi, pratikte yaşanan sorunlar, ilerlemeler-geri dönüşler-yön değiştirmeler arasında kendi hikayenizi kurmanızı ve bunu hayata geçirmenizi sağlayacak. Bunu yaparken kendi yöntemlerinizi geliştirmenize, mevcut yöntemlerden ilham almanıza yardımcı olarak size yol arkadaşlığı yapacak. Ardından, ortaya koyduğunuz çalışmanın sergi ve kitap sürecinin tasarlanması ve uygulanması sürecinde ihtiyaç duyacağınız edit ve kurgu desteğini size sağlayacak. Bir diğer deyişle, çalışmanıza dışarıdan bir gözle bakabilmeniz için, bir editör ya da küratör gözüyle çalışmanıza yaklaşabilmeniz için sizi yönlendirecek. Açık Atölye Proje’yi tamamladığınızda, gelecek projelerinizde ister kendi kendinizin editörü olun, isterseniz tasarımcılarla, editörlerle çalışın; artık tüm adımları ve karşınıza çıkabilecek durumları tanıyor olacaksınız.

Kısacası Açık Atölye Proje, bir projenin planlama aşamasından hayata geçirilmesine, söylemek istediğinizin ne olduğundan seçeceğiniz görsel dile ve yaklaşımınıza, ortaya çıkabilecek etik konulardan pratik meselelere, görsel anlatınızın ortaya çıkışından hayati öneme sahip edit-kurgu-tasarım aşamaları da dahil, çalışmanızın bir kitabın sayfalarına ya da sergiye dönüşümüne kadar ihtiyaç duyacağınız her adımda yanınızda olacak.

Katılımcılardan mevcut çalışma veya çalışma araçlarını, kendilerine ait olan -ya da kendi fotoğrafları yoksa da başkalarına ait sevdikleri- fotoğrafları fotokopi ya da baskı olarak getirmeleri isteniyor. Katılımcıların varsa eskizlerini, maket taslaklarını, grafik malzemelerini yanlarında getirmeleri bekleniyor. Atölye sürecinde görselleri masa ve zeminde hareket ettirerek, doğrudan basılı materyaller ile çalışacaksınız.

 

Daha önce Açık Atölye Proje’de üretilmiş ve sergilenmiş işlerden seçki

 

açık atölye proje’de üretilmiş maket kitaplardan bir kısmı

öne çıkanlar

@bahadiraksan Daffodil ile @issp_latvia tarafından düzenlenen Self Publish Riga 2018'de birincilik aldı ve Kaunas Gallery, Kopa Printing House ve Antalis işbirliği ile basıldı. 7 Mart 2019’da Litvanya'daki Kaunas Gallery’de kitap lansmanına eşlik eden Daffodil sergisi izleyiciyle de buluştu. Kitabın Türkiye lansmanı ise Ankara’da Ka’da gerçekleşti.

Halil Ünay'ın @halil.unay Hayvanat Bahçesi kitabı Photo London ve La Fabrica'nın birlikte düzenlediği #BookDummyAward 2018'de finale kaldı!

@oguzkarakutuk -Delta- ve @bahadiraksan -Daffodil- maket kitapları ile @fotobookfestivalkassel seçkisinde shortliste kaldı.

@halil.unay -Zoo- @bahadiraksan -Daffodil- ve @muratakbyrak -MonkeyWrench- kitaplarıyla @istanbulphotobookfestival'de iyi kitaplar arasında shortliste kaldı.

@burakciritci -Waiting Room // Bekleme Odası- @emreakyüz -on my (T) Own // Kendi Kentime- @emre_erbay -Not Anymore // Artık Yoklar- ve @oguzkarakutuk -Delta- kitaplarıyla Self Publish Riga 2018'de shortliste kaldı.

6 hafta

 haftada 1 gün
salı 19:00-22:00
Kontenjan 6-10 kişi 

 
 

Atölye bedeli::
Tam 800₺ + KDV
Öğrenci 600 + KDV / Lise ve üniversite lisans öğrencileri

Atölye bedeli, atölye süresince 2. ve 4. haftalarda 2 taksit halinde ödenebilir.