top of page

21 Oca Cmt

|

Ka x Assembly

Urban Talks #03 | İradenin İyimserliği

Ka Atölye iş birliğiyle kent yürüyüşlerini sürdüren Urbanwalks.ankara’nın kurucuları Cem & Cemre sizleri büyük bir mutlulukla yeni bir etkinlik serisine davet ediyor. Serinin üçüncüsünde Olgu Çalışkan eşlik ediyor.

Etkinlik Biletleri Tükenmiştir
Diğer etkinlikleri gör
Urban Talks #03 | İradenin İyimserliği
Urban Talks #03 | İradenin İyimserliği

Saat ve Yer

21 Oca 2023 14:00 – 15:30 GMT+3

Ka x Assembly, Oran, One Tower AVM, Kudüs Cd. 6/A D:Kat:1, 06450 Çankaya/Ankara

Etkinlik Hakkında

Urban Talks

urbanwalks.ankara

Cem Dedekargınoğlu

Cemre Gökpınar

21.01.2023, Cumartesi 14:00

Urban Talks, Ka x Assembly'de gerçekleşecektir.

Katılım 60 kişi ile sınırlıdır. Ücretsiz kayıt için bu sayfadaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

-----

Ka Atölye iş birliğiyle kent yürüyüşlerini sürdüren Urbanwalks.ankara’nın kurucuları Cem & Cemre sizleri büyük bir mutlulukla yeni bir etkinlik serisine davet ediyor. 

“Bugüne kadar yürüyerek deneyimlediğimiz kent mekânını; kentin çeşitli tarihsel katmanları, önemli aktörleri ve kavramları üzerinden tartışacağız. Her etkinlikte aramıza katılacak konuklarımızla, kâh oturup kâh kalkarak, bir parçası olduğumuz yapılı çevreyi ve onun paydaşlarını birlikte keşfetmeye çalışacağız."

Üçüncü konuşmamızda konuğumuz Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi, Doç. Dr. Olgu Çalışkan olacak. Kendisiyle şehir plancısı, tasarımcı ve akademisyen gözüyle, Ankara’nın başkent oluşunun yüzüncü yılında, kentin kuramda ve uygulamadaki çeşitli kentsel hallerini masaya yatıracağız. Bunu yaparken dünyadan ve Türkiye’den çeşitli örnekler üzerinden kentleşme sorunlarını ve olası çözüm önerilerini yapıcı

bir bakış açısıyla değerlendireceğiz.

---

Olgu Çalışkan

2013 yılında Delft Teknoloji Üniversitesi’nde (Hollanda) şehircilik alanında doktorasını tamamlayan O. Çalışkan, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev almakta. Built Environment (2011), Journal of Urban Design (2010,2022), Journal of Architectural and Planning Research (2011), Urban Design International (2012, 2020) ve Urban Morphology (2017) gibi uluslararası dergilerde yayınları olan O. Çalışkan’ın temel araştırma konuları, fiziksel planlama ve kentsel tasarım, kentsel morfoloji, tasarım kuramı ve metodolojisi ile şehircilikte görsel temsil biçimleridir. ODTÜ Kentsel Tasarım Programı’nda stüdyo koordinatörlüğü yapan O. Çalışkan, aynı bölümde ‘Plancılar İçin Yaratıcı Düşünce’, ‘Parametrik Kentsel Tasarım’ ve ‘Kolektif Konut Planlaması ve Tasarımı’ derslerini vermektedir. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) bünyesinde Gazze Şeridi için stratejik vizyon projesinin müelliflerinden biri olarak Ocak 2016 tarihinde projeyi İsrail ve Filistin tarafına sunan ekibin içinde yer almıştır. 2014’ten bu yana çeşitli ulusal ve uluslararası kentsel tasarım yarışmalarında jüri üyesi olarak yer alan O. Çalışkan, çeşitli tasarım ekipleri ile katılmış olduğu yarışmalardan [Konyaaltı Sahili Mimari ve Kıyı Düzenlemesi Fikir Projesi Yarışması (2015), ve

Taksim Uluslararası Kentsel Tasarım Yarışması (2020)] ödülleri bulunmaktadır.

Biletler

  • Ücretsiz Kayıt

    Etkinliğe katılım 40 kişi ile sınırlıdır.

    ₺0,00
    Satış bitti

Toplam

₺0,00

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page