Atölyeler >
Ekranı Aç >

Temel Aydınlık Oda

Başlangıç tarihi::

>> 05.11.2019
Salı & Per
>> 09.11.2019
Cts & Paz

 

Atölye danışmanı:
Serhat Şatır (Sal&Per)
İlker Yavuz (Cts&Paz)

1990’lı yılların başında satışa sunulan sayısal (dijital) fotoğraf makineleri gün geçtikçe pazarda kendine hiç de azımsanmayacak bir oranda yer edindi. İnternet kullanımının yaygınlaşması, kameralı cep telefonlarının üretimi, akabinde fotoğraf paylaşım siteleri ve sosyal ağların çoğalması derken fotoğraf tüketimi kontrol edilemez bir hal aldı. Çekildikten sonra bilgisayara yüklenip unutulan fotoğraflar, hard disklerin bir köşesinde fotoğraf mezarlıkları oluşturdu.

Temel Aydınlık Oda Atölyesi’yle amaçlanan; çekim aşamasından başlayarak, fotoğraflarınızın bilgisayara aktarılması, arşivlenmesi, işlenmesi ve baskı aşamasına kadar geçen tüm süreçte kontrolün sizin elinizde olmasını sağlamak.

_600x337_bw-tv-set (1).jpg


Temel Aydınlık Oda Programı

1. Buluşma::
Mevcut fotoğrafları kişisel kullanım ihtiyaçlarına göre sıralama, derecelendirme, filtreleme, çalışma alanları yaratma gibi arşivleme araçlarının kullanımı.

2. Buluşma::
Raw formatındaki fotoğrafları geliştirirken kullanılan
araçlar ve sekmeleri tanıma. Temel değişkenler (beyaz dengesi, pozlama, kontrast, açık ve gölge tonlar, berraklık, canlılık, doygunluk) ve aralarındaki bağlantılar. Histogram okuma.
Fotoğrafı istenilen formatta ve boyutta kaydetme.

3. Buluşma::
Ton eğrisinin (tone curve) parametrik ve noktasal kullanımı. 
Keskinlik ve parazit (noise) oluşum nedenleri ve 
kontrol edilebilme yöntemleri.

4. Buluşma:: 
Ton, doygunluk ve ışıklılık değişkenlerinin sekiz renk üzerinden kontrolü. Fotoğrafı siyah beyaza çevirme yöntemleri ve renklerin gri skaladaki karşılıklarını kontrol etme. Fotoğraftaki açık ve koyu tonlara farklı tonların kontrollü bir şekilde uygulanması.

5. Buluşma:: 
Kullanılan lenslerin küresel bozulma (distortion) etkisini kontrol etme. Renksel sapmaların (chromatic aberration) giderilmesi. Perspektif kontrolü.

6. Buluşma:: 
Fotoğrafta sis etkisini azaltma ya da artırma ve kırpma sonrası vinyet efektlerinin kullanımı. Gerektiğinde herhangi bir fotoğrafa uygulanmak üzere oluşturulan ayarlar şablonunu hazır ayar olarak kaydetme. Tek bir fotoğrafın farklı düzenlemelerle, birden fazla şablonla, anlık görüntü olarak kaydedilmesi.

7. Buluşma:: 
Ayarlama fırçası, dereceli filtre ve radyal filtre araçlarıyla fotoğrafta bölgesel düzenlemeler.

8. Buluşma:: 
İmajların boyutlandırılması. Aksiyonların (action) kullanılması.

4 HAFTA

Haftada 2 Gün
Hafta içi
salı & perşembe
19.00-21.30
hafta sonu
cumartesi & Pazar
11:00-13:30
Kontenjan 8 Kişi

 
 

Atölye bedeli:

Öğrenci 400₺ + KDV
(Lise ve üniversite lisans öğrencileri)
Tam 500₺ + KDV

Atölye bedeli, atölye süresince 2. ve 4. haftalarda 2 taksit halinde ödenebilir. 
Atölyemizde engelli bireyler için %13 kontenjan ayrılmıştır ve bedelsizdir.