top of page

11 Oca Sal

|

Ka

Bir Garip Akşam: Orhan Veli Buluşması

“Orhan Veli’nin kavgası edebiyatımızın en büyük kavgasıdır.” demiş Cemal Süreya. Biz de bu kavganın ilham verdiği beş farklı sanatçıyla buluşup çıkagelen bir sergi, konuşma, kısa film gösterimi ve konser planladık! Katılım Covid-19 nedeniyle 20 kişi ile sınırlıdır. Biletler ücretlidir.

Etkinlik Biletleri Tükenmiştir
Diğer etkinlikleri gör
Bir Garip Akşam: Orhan Veli Buluşması
Bir Garip Akşam: Orhan Veli Buluşması

Saat ve Yer

11 Oca 2022 18:00 – 22:00

Ka, Çankaya, Cinnah Cd. No:1 D:B, 06690 Çankaya/Ankara, Türkiye

Etkinlik Hakkında

‘Bir Garip Akşam’a hazır olun!


11 Ocak 2022 

Salı 18:00-22:00

Türk şiirinde demokratik devrimin öncüsü Orhan Veli’nin anısına 11 Ocak Salı günü gerçekleşecek bir akşam için hazırlanıyoruz. “Orhan Veli’nin kavgası edebiyatımızın en büyük kavgasıdır.” demiş Cemal Süreya. Biz de bu kavganın ilham verdiği beş farklı sanatçıyla buluşup pop-up bir sergi, konuşma, kısa film gösterimi ve konser planladık!

Etkinliğin fitilini ateşleyen Umut Şumnu'ya teşekkürler :)

Kısa programı aşağıda bulabilirsiniz. Katılım Covid-19 nedeniyle 20 kişi ile sınırlıdır.
 Etkinlik biletleri ücretlidir, katılamamanız durumunda para iadesi yapılamayacaktır.

Program:

- 
18:00 - Sergi Açılışı 

Orhan Veli ‘Gün Olur’


Ayşe İnan* Sergide yer alan resimler, Yapı Kredi Yayınları'nın 2022 de yayımlanacak olan Orhan Veli "Gün Olur" şiir kitabı için üretilmiştir. Sergi yalnızca 11 ve 12 Ocak tarihlerinde görülebilir.

Yayına hazırlayan: Filiz Özdem

Resimleyen: Ayşe İnan

 

19:00 - Konuşma


Orhan Veli, Şiirde Demokratik Devrim…


Mahmut Temizyürek & Mine Tezgiden


20:30 - Film Gösterimi ve Konuşma

Yönetmen Kayahan Kaya ile Uğur Erbaş moderatörlüğünde gösterim sonrası konuşma.

Peşimdeki Polis / The Police After Me

Yönetmen, Kayahan Kaya

Türkiye, 2021

Animasyon, Kısa, 6dk


21:30 - Konser

Akapum, Orhan Veli'nin üç şiirini yorumladığı mini albüm "Bedava"dan şakıları ile etkinliğin kapanışını yapacak.

- Bedava. -Dağ Başı. -Derdim Başka

---------

Ayşe İnan @ayseinanillustration

Ayşe İnan  (Ankara, 1972) H.Ü. GSF Grafik Anasanat Dalı’ından mezun oldu(1994). Birçok gazete, dergi ve yayınevinde karikatür, illüstrasyon ve grafik tasarım çalışmaları oldu. Yurtiçi ve yurtdışında karma sergilere katıldı. Bağımsız olarak resimli çocuk kitabı çalışmalarını sürdürüyor ve birçok dilde basılmaya devam ediyor. ‘Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız'dan’ (YKY),  Makedonya'da Reader's Choice Book Awards 3. Ödülü, 2021 ‘Üç Kedi 1 Dilek’ (YKY),   Makedonya, Reader's Choice Book Awards adaylık, 2020   ‘Babamın Battaniyesi” (YKY),  kitabıyla Aydın Doğan Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Başarı Ödülü, 2019 ‘Beyoğlu Macerası’ (YKY), IBbY Onur Listesi, Yılın En İyi Çocuk Kitabı Tasarımı ödülü, 2011 ‘Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız'dan’ (Kırçiçeği Yayınları),  ÇGYD 2009 Yılın En İyi Resimli Kitabı, 2009 ‘Elma Kelebeği’, H.Ü. Başarı Ödülü - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı TEDA 2007 projesinde yurtdışı baskısı

Mahmut Temizyürek 

Sivas, Şarkışla, Kümbet Köyü doğumlu  (1955). İşçilik, editörlük, gazetecilik, danışmanlık, öğretmenlik yaptı.

Şiirleri: İz ve Rüya (1995, Öteki), Kırlangıcım Paranoya (2000, Yön), Yeryüzünü Gezen Atlı(2004), Yalangezen (2012, Altın Portakal şiir ödülü). Babil Cazcıları(2012, Toplu Şiirler, Everest)

Denemeleri: Göçebe Buluşması (1996), Boşluktan Doğan (2007. 2008 Memet Fuat Deneme Ödülü), Gölgesi İnsan Bedeni Doğa (2011), İm Bilse Er Ölmes/ Nâzım Hikmet ile Don Quijote’nin Arzu Serüvenleri (2014. Nazım Hikmet Araştırma Ödülü. Uluslararası Şiir Buluşması-Eskişehir). Didem Zamanı- Didem Madak Üzerine (2107)

Nâzım Okulu/Teleskoplu Destancı (2108), Üç Çınar (Behçet Necatigil, Oktay Rifat, İlhan Berk Üzerine, 2108), Ağıt, Şiir, Kadın (2019).

Hakkında: Mahmut Temizyürek Şiiri (2012 Altın Portakal Sempozyum Kitabı, Everest).

Mine Tezgiden

Sinemaya olan ilgisi nedeniyle, alana yönelik okuma, izlemelerin yanı sıra, eğitim, seminer ve atölye çalışmalarına devam etti, kısa film çekti, projelerinde görev aldı. Sekans Sinema Kültürü Dergisi ekibine katıldı, yaptığı söyleşiler, çözümleme ve eleştiri yazıları dergide yayımlandı. Orhan Veli üzerine senaryo çalışması devam ediyor...

Kayahan Kaya - @kayahankaya

1980, Ankara, Türkiye doğumludur. Grafik Tasarım okumuştur. Televizyon için program jenerikleri ve çeşitli animasyonlar hazırlamaktadır. Peşimdeki Polis ilk animasyon filmidir.

Uğur Erbaş - @ugurerbas.artworks

Uğur Erbaş, 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümünü bitirdi. Aynı bölümde asistan ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Kısa animasyon filmler, video klipler, reklam filmleri, jenerik tasarımları, sinema ve televizyon dizileri için görsel efektler yaptı. Şu an grafik roman, grafik tasarım ve animasyon çalışmalarına devam etmektedir. Gozo ve Sagre adlı grafik romanı 2018 yılında İletişim Yayınları’ndan çıktı.

Akapum - @akapum

Akapum, 90'lı yılların sonu ve 2000'lerin başlarında çeşitli punk rock gruplarında çalıp söyleyen Evren'in 2018'den bu yana kullandığı isimdir. Kimi zaman grubuyla, çoğu zaman solo olarak sahne alan Akapum, kendi bestelerini çalmakta ayrıca folk rock, country ve punk rock klasiklerini yorumlamaktadır.

Biletler

 • Bir Garip Akşam

  Etkinliğe katılım Covid-19 salgını nedeniyle 20 kişi ile sınırlıdır. Tüm katılımcılar için HES kodu sorgulaması ve iki doz aşı koşulu bulunmaktadır.

  ₺50,00
  Tükendi
 • Patreon - VIP

  Bu bilet, Ka'nın sürdürülebilirliği için Patreon üzerinden aylık ücretli destek veren üyelerine ayrılmış özel kontenjan içindir.

  ₺50,00
  Tükendi

Bu etkinlik için biletler tükendi

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page