top of page

05 Tem Sal

|

Ka

Bak Sana Ne Getirdim: Can Akgümüş, "Hava kadar yoğun, çamur kadar gerçek" Seçkisi

Bak Sana Ne Getirdim, Can Akgümüş’ün "Hava kadar yoğun, çamur kadar gerçek" Seçkisi ile devam ediyor! Çalışmalarında çeşitli kolaj teknikleri kullanan sanatçı Can Akgümüş, seçtiği kitapları kendi yorumuyla bizlerle paylaşırken, seçkideki kitaplar da masada sizleri bekliyor olacak.

Bak Sana Ne Getirdim: Can Akgümüş, "Hava kadar yoğun, çamur kadar gerçek" Seçkisi
Bak Sana Ne Getirdim: Can Akgümüş, "Hava kadar yoğun, çamur kadar gerçek" Seçkisi

Saat ve Yer

05 Tem 2022 19:30 – 21:00

Ka, Cinnah Cd. No:1 D:B, 06690 Çankaya/Ankara, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Bak Sana Ne Getirdim: "Hava kadar yoğun, çamur kadar gerçek" Seçkisi

Can Akgümüş

05.07.2022, Salı/Tuesday 19:30

Bak Sana Ne Getirdim, Can Akgümüş’ün “Hava kadar yoğun, çamur kadar gerçek” Seçkisi ile devam ediyor! Çalışmalarında çeşitli kolaj teknikleri uygulayarak fotoğrafın sınırlarını araştıran sanatçı Can Akgümüş, aşağıda listelenen kitapları kendi yorumuyla bizlerle paylaşırken, seçkideki kitaplar da masada sizleri bekliyor olacak. Etkinlik ücretsiz, herkese açık ve kayıt gerekmiyor.

*

2013'te başlayan Bak Sana Ne Getirdim etkinliğiyle, bugüne dek Ka için çok farklı bakış açılarına sahip sanatçılar, editörler, yayıncılar kitaplar seçti, bu kitapları izleyicilere anlattı. Her bir kitap Ka kitaplığında sizleri bekliyor! Etkinliğin sürdürülmesi ve kitapların korunabilmesi için kitaplık üyelikle ziyarete açık. Bunun içinse Ka’nın Patreon hesabına Kitaplık seçeneği ile destek olmanız yeterli.

*

“Hava kadar yoğun, çamur kadar gerçek” seçkisi:

1. Belongs to Joe - Casper Sejersen, MACK, 2015

2. SCUMB Manifesto - Justine Kurland, MACK, 2022

3. Nothing But Clouds - Kristina Jurotschkin, MACK, 2017

4. New Skin - Mayumi Hosokura, MACK, 2020

5. The Castle - Richard Mostle, MACK, 2019

*

Can Akgümüş, sanat üretiminde malzeme olarak fotoğrafı, görünen gerçekliği kayıt altına alması ve bunun bellek, tarih ve toplum ile olan ilişkileri üzerinden yeniden üretilmesiyle oluşan döngünün bir saptaması olarak kullanıyor. Çeşitli kolaj teknikleri uygulayarak fotoğrafın sınırlarını araştırırken özgün bir dil kurmayı amaçlıyor. Çalışmalarını sürekli yer değiştirerek hafıza, kent yaşamı, kent yaşamının doğal döngüsü ve bireyler üzerindeki etkilerini mesafeli ve yorumlayıcı gözlemleriyle üretirken kişisel hafızasıyla ortak hafıza arasında yeni ilişki yolları arıyor. 2013 yılında katıldığı 3. Uluslararası Bursa Fotofest Dummy yarışmasında 1.’lik derecesi alan Akgümüş’ün ilk fotoğraf kitabı “Öteki Bosna” basılmaya hak kazandı. İlk kişisel sergisi “Yutulmuş”, 2016 yılında İstanbul’da Artnivo Project Space’de açıldı. İkinci solo sergisi "Terminal" 2021'de İstanbul'da Karaköy Kurşunlu Han'da açılmasının ardından 2022'de Ankara Ka'ya taşındı.

*

Bu etkinlik Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı Kültür ve Eğitim Organizasyonları için Uluslararası Yardım Fonu 2021, Goethe-Institut ve diğer ortaklar tarafından finanse edilmektedir: #irf2021 @gi_ankara @goetheinstitut

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page