top of page

21 Eki Cum

|

Ka

Sanatçı Okumaları #7 | Ursula K. Le Guin

Ka'da sanatçı okumalarının yedincisinde akademisyen ve araştırmacı Mine Özyurt Kılıç Ursula K. Le Guin'in yazılarından seçmeler üzerinden Ursula K. Le Guin okuması gerçekleştiriyor.

Sanatçı Okumaları #7 | Ursula K. Le Guin
Sanatçı Okumaları #7 | Ursula K. Le Guin

Saat ve Yer

21 Eki 2022 19:30 – 20:30 GMT+3

Ka, Çankaya, Cinnah Cd. No:1 D:B, 06690 Çankaya/Ankara, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Sanatçı Okumaları | Reading the Artist

Ursula K. Le Guin

Mine Özyurt Kılıç

21.10.2022, Cuma/Fri 19:30

Ka'da sanatçı okumalarının yedincisinde akademisyen ve araştırmacı Mine Özyurt Kılıç Ursula K. Le Guin'in yazılarından seçmeler üzerinden Ursula K. Le Guin okuması gerçekleştiriyor.

"Bütün yeteneklerimiz içinde "en insana özgü ve insani olanın" hayal etme gücü olduğuna inanan Le Guin'in bize bıraktığı en büyük miras, elbette kendi hayal gücünün çiçek bahçesiyle birlikte şu rehber sözleridir: "O halde, kütüphaneciler, öğretmenler, ebeveynler, yazarlar ya da sadece yetişkinler olarak bize düşen mutlu görev, alabileceği en iyi, en saf besinleri vererek  bu yeteneğin çocukta özgürce gelişmesini, yeşil defne ağacı gibi serpilmesini teşvik etmektir." Okuma yazmayı öğrendiği beş yaşından seksen dokuz yaşındaki ölümüne dek insanın hayal edebilme gücü, bu gücünü kullanıp geliştirme yetisi, bu yetinin sınırları ve etki alanı üzerine düşünmüş, güzel şeyleri görebilmek ve yaratabilmek için bu gücü söz yoluyla yaymak üzere çok ama çok çalışmış bir dünyalı o!"

- Mine Özyurt Kılıç

*

Mine Özyurt Kılıç,  kadın ve yazarlık, annelik, ev ve ev yaşantısı temsilleri, edebiyatta fantastik kuramları, empati ve edebiyat, Modernist ve çağdaş dünya edebiyatı alanlarına odaklanan çalışmalarını ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli biçimlerde paylaşmaktadır. Virginia ve Leonard Woolf'un evlerinde kurdukları Hogarth Press'in 100. yılı kutlama etkinliği "A Press of One's Own" un düzenleyicisi olan (Nana Ariel ile, Harvard Üniversitesi, Houghton Library, 2017) Özyurt Kılıç, "Türkiye'de Virginia Woolf Çalışmaları İnisiyatifi"nin (Demet Karabulut Dede ile) kurucusudur.  Le Guin'in bize bıraktığı edebi mirası anmak ve anlamak amacıyla 2018 yılında Ankara'da Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu'nun katkılarıyla "Why Fear Dragons: Ursula K. Le Guin' and Her Legacy" başlıklı iki anma etkinliği (Funda Bilgen ile) düzenlemiştir.

*

ENG

Reading the Artist: Ursula K. Le Guin  by Mine Özyurt Kılıç  21.10.2022, Friday 7.30pm  In the seventh of the artist readings at Ka, academician and researcher Mine Özyurt Kılıç will read Ursula K. Le Guin based on selections from Ursula K. Le Guin's writings.

Mine Özyurt Kılıç shares her works focusing on women and authorship, motherhood, representations of home and domestic life, fantastic theories in literature, empathy and literature, modernist and contemporary world literature in various forms at the national and international level. Özyurt Kılıç, who is the editor of "A Press of One's Own", the centennial celebration event of Hogarth Press, founded by Virginia and Leonard Woolf in their home, with Nana Ariel; she is also among the founders of "Virginia Woolf Studies Initiative in Turkey" with Demer Karabulut Dede. Mine Özyurt Kılıç also organized 'Ursula Le Guin's Legacy: Are Americans Still Afraid of Dragons', in order to commemorate and understand the literary legacy Ursula Le Guin left us, with Funda Bilgen along with the contributions of Turkey Fulbright Education Commission in 2018.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page