top of page

11 May Çar

|

Ka

Sanatçı Okumaları #6 | Helmut Newton

Ka'da sanatçı okumalarının altıncısında sanat eleştirmeni ve yazar İlker Cihan Biner, moda fotoğrafına yön veren kışkırtıcı işleriyle tanınan, çığır açan fotoğrafçı Helmut Newton üzerine bir okuma gerçekleştiriyor.

Etkinlik Biletleri Tükenmiştir
Diğer etkinlikleri gör
Sanatçı Okumaları #6 | Helmut Newton
Sanatçı Okumaları #6 | Helmut Newton

Saat ve Yer

11 May 2022 19:30 – 22:05 GMT+3

Ka, Çankaya, Cinnah Cd. No:1 D:B, 06690 Çankaya/Ankara, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Sanatçı Okumaları | Reading the Artist

Helmut Newton

İlker Cihan Biner

11.05.2022, Çar/Wed 19:30

Ka'da sanatçı okumalarının altıncısında sanat eleştirmeni ve yazar İlker Cihan Biner, moda fotoğrafına yön veren kışkırtıcı işleriyle tanınan, çığır açan fotoğrafçı Helmut Newton üzerine bir okuma gerçekleştiriyor.

“Çıplaklık, temas ve aynı zamanda ünlü insanların portre çekimleriyle de bilinen ikonik fotoğrafçı Helmut Newton her daim yoğun tartışmaların konusu haline geldi. Bu açıdan Newton'ın fotoğraflarından taşan arzu meselesi tartışmaya değer. Sanatçının kariyerinin ilk yıllarından beri ürettiği görsellerin toplumsal cinsiyet mevzularına da işaret ettiği bir gerçek. Bu açıdan Helmut Newton yalnızca moda alanıyla sınırlı alanda durmuyor. Neo-Expresyonizm diyebileceğimiz estetik dalgalanmalara da işaret eden fotoğraflar güncel sanat ve beden bağlantılarını gündeme getiriyor.”

- İlker Cihan Biner

*

İlker Cihan Biner 1984 İskenderun doğumlu. Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İtalya'da Giorgio Agamben, Antonio Negri gibi düşünürlerin workshoplarına katılması hayatında bir dönüm noktasıdır. Nitekim kısa bir avukatlık deneyiminden sonra sanat eleştirmenliği ve yazarlığına yöneldi. Agos'ta ve Bianet'te güncel politika, sanat üzerine yazdı. Yaklaşık 5 yıl İstanbul Art News'da da sanat yazıları kaleme aldı. Yazarın 6 senedir Art Unlimited'ta "Kıvrım" adlı bir köşesi var. Ayrıca Art Unlimited'ın web sitesinde sergi eleştirileri yazıyor. Gazeteduvar, k24 gibi mecralarda edebiyat eleştirileri yazarken zaman zaman da Vogue'da moda ve kültür üzerine yazıyor. Son olarak ise Nftify Türkiye adlı platformda Nft, dijital sanat üzerine yazmaya başladı.

Bu etkinlik Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı Kültür ve Eğitim Organizasyonları için Uluslararası Yardım Fonu 2021, Goethe-Institut ve diğer ortaklar tarafından finanse edilmektedir. #irf2021 @gi_ankara @goetheinstitut

*

Görsel: © Helmut Newton, Yves St. Laurent, Rue Aubriot, French Vogue, Paris, 1975

ENG

Reading the Artist: Helmut Newton by İlker Cihan Biner 11.05.2022, Wednesday 7.30pm The sixth of the Reading the Artist events at Ka continues with a reading by art critic and writer İlker Cihan Biner on the groundbreaking photographer Helmut Newton, who is known for his provocative, groundbreaking photography that has inspired an entire genre. Ilker Cihan Biner was born in 1984 in Iskenderun. He graduated from the Eastern Mediterranean University Faculty of Law. His participation in the workshops of thinkers such as Giorgio Agamben and Antonio Negri in Italy was a turning point in his life. As a matter of fact, after a short experience as a lawyer, he turned to being an art critic and a writer. He wrote articles on contemporary politics and art in Agos and Bianet. He also wrote art articles for Istanbul Art News for about 5 years. He has been writing a column called "Kıvrım" in Art Unlimited for 6 years. He also writes exhibition reviews on Art Unlimited's website. While he writes literary reviews in Gazeteduvar and k24, he occasionally writes on fashion and culture in Vogue Turkey. Finally, he started to write articles on Nft and digital art on the platform called Nftify Turkey. * This event is funded by the International Relief Fund for Organizations in Culture and Education 2021 of the German Federal Foreign Office, the Goethe-Institut and other partners. #irf2021 Link in bio for details and booking. The talk will be held in Turkish without translation, but the video recording of this event will be available soon. *** © Helmut Newton, Yves St. Laurent, Rue Aubriot, Fren

Biletler

 • Bilet Satın Al

  ₺50,00
  Satış bitti
 • Öğrenci Bileti

  ₺30,00
  Satış bitti
 • Patreon Destekçisi

  Ka'yı Patreon üzerinden destekleyenlerin ücretsiz alabileceği biletlerdir.

  ₺0,00
  Satış bitti

Toplam

₺0,00

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page