top of page

01 Nis Cmt

|

Ka

Sergi | Karmaşının İçinde Olasılıklar Oluşturabilmek

Arda Asena'nın günümüzde yaşadığımız sosyo-politik belirsizliklerin etkisi altında bireysel ifade ve özgürlük sorunlarını ele aldığı Ankara’daki ilk kişisel sergisi "Karmaşanın İçinde Olasılıklar Oluşturabilmek" 1 Nisan-14 Mayıs 2023 tarihleri arasında Ka’da izleyiciyle buluşuyor.

Sergi | Karmaşının İçinde Olasılıklar Oluşturabilmek
Sergi | Karmaşının İçinde Olasılıklar Oluşturabilmek

Saat ve Yer

01 Nis 2023 18:00 – 14 May 2023 18:00

Ka, Cinnah Cd. No:1 D:B, 06690 Çankaya/Ankara, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Sergi | Karmaşanın İçinde Olasılıklar Oluşturabilmek

01 Nisan - 28 Mayıs 2023

Sanatçı

Arda Asena

-

Arda Asena'nın günümüzde yaşadığımız sosyo-politik belirsizliklerin etkisi altında bireysel ifade ve özgürlük sorunlarını ele aldığı Ankara’daki ilk kişisel sergisi "Karmaşanın İçinde Olasılıklar Oluşturabilmek" 1 Nisan-28 Mayıs 2023 tarihleri arasında Ka’da izleyiciyle buluşuyor.

Sergide Arda Asena'nın portre, manzara, beden ve soyut fotoğraflarına, zaman ve mekan kavramlarından bağımsız bir şekilde, farklı coğrafyalarda aynı sorulara cevap aradığı ve fotoğraf pratiğinin soyut tercümeleri olan dokumaları eşlik ediyor.  

İç ve dış dünyamız ile olan ilişkimizi sorgulayacağımız bir yolculuğa davet eden sergi, kişisel ifade biçimlerinin zorlaştığı bir ortamda belirsizlik karşısında nasıl bir strateji izleyebileceğimize dair cevaplar ararken, baskılara rağmen direnmeye, içsel manzaralarımızı sorgulamaya ve aynı anda olasılıklar yaratmaya odaklanıyor. 

Karmaşanın İçinde  Olasılıklar Oluşturabilmek, 1 Nisan 2023 Cumartesi saat 18:00'den itibaren 28 Mayıs 2023 tarihine kadar Pazar-Pazartesi  hariç her gün 10:00-19:00 arası Ka'da görülebilir.

-

Arda Asena

1992 yılında İstanbul, Türkiye'de doğdu. Chicago'da yaşıyor.

Asena'nın pratiği öncelikle fotoğrafçılık, heykel ve tekstil üzerine kurulu. Çalışmaları, her bir ortamın nüansını keşfetmek için çokluğa dayalı bir çerçeve üzerine inşa edilmiştir. Her bir ortam, genel bir fikrin farklı bir kavramsallaştırmasına uygun düşer. Sosyal ve kültürel şiddetin yüzleşmesinde queer insanların hayatta kalma şekli olarak sıklıkla kullanılan gizemli erotik kavramları dikkate alan bir dil kullanarak, işi politik bir tavır olarak kafa karışıklığı ve anlaşılamazlığı onaylar ve okunamayıp kategorize edilmemeyi savunur. Queerlik ve bilinmezliği mümkün olmayan bir yer ve mekan olarak keşfetmek, zihin ve beden arasındaki bağlantı ve kopuşa ilgi duymaktadır. Baskıcı bir toplumun sosyal ve psikolojik streslerinin bir kişinin fiziksel yapısını nasıl etkileyebileceğine dikkat çekmektedir. Queer varoluşunun topluma bir tehdit olarak gösterilmesi çabalarında soyutlanmasıyla ilgilenmektedir. Queer varoluş bu değişen ortamlarda nasıl yerleşir? Bir formda veya bir yaşam biçiminde kalmama. Fiziksel ve sanal arasında seyahat etmek. İşleri, parçalanma, çarpıtma ve soyutlama potansiyeli üzerine meditasyon yapar.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page