top of page

18 Kas Cum

|

Ka

Sergi Konuşması | “Bir elimde güneş humması, bir elimde tarih atlası”: Arkadaş Z. Özger Şiirinde Arzu ve İdeoloji

Serhat Celal Birdal'ın Arkadaş Z. Özger Şiirinde Arzu ve İdeoloji başlıklı konuşması Cuma akşamı 19:30'da Ka'da! Şafak Şule Kemancı'nın Yaslan Bana Yeryüzü Ağacı sergisi paralelinde gerçekleşecek konuşma için yerinizi ayırtın. Etkinlik ücretsiz ve herkese açık. Kayıt gerekmiyor.

Sergi Konuşması  | “Bir elimde güneş humması, bir elimde tarih atlası”: Arkadaş Z. Özger Şiirinde Arzu ve İdeoloji
Sergi Konuşması  | “Bir elimde güneş humması, bir elimde tarih atlası”: Arkadaş Z. Özger Şiirinde Arzu ve İdeoloji

Saat ve Yer

18 Kas 2022 19:30 – 21:00 GMT+3

Ka, Çankaya, Cinnah Cd. No:1 D:B, 06690 Çankaya/Ankara, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Sergi Konuşması | Exhibition Talk

18.11.2022, Cuma/Fri 19:30

Serhat Celal Birdal

>

“Bir elimde güneş humması, bir elimde tarih atlası”: 

Arkadaş Z. Özger Şiirinde Arzu ve İdeoloji

Arkadaş Zekai Özger şiirini bordo bir arzu kat eder. Bazen bir “dava”ya kaydolur; slogan atmadan, bağırmadan da olsa mücadeleye çağırır; henüz burada olmayana, eksiğe, mahrumiyeti çekilene seslenir, pıhtılaşır. “Açsın diye en güzel çiçek” kendi rengini verir, soluklaşır. Nesnesine yakalandıkça hızını düşürür, onun etrafında bir döngüye evrilir, tekerrür eder. Çoğu zaman “kanla yıkanan” bedenlere girer, bir yasa yerleşir, hüzünde konaklamayı tercih eder. Yine de, her daim sapar; “soğutulmaya zorlanmış bir çölden” geçse de yeniden ısınır, hızlanır, akışkanlığını kazanır, ideolojiyi aşar. Hüzünlü bir umutta titrekleşen sesi, yine de kendini ayartmasını bilir, “hayatla çiftleşmenin” neşesini çağırır; o zaman az da olsa hafifler, gider bıyıklara kuşlar kondurur…

Bu konuşmada iki şey yapmayı planlıyoruz: Öncelikle arzuyu psikolojinin içselliğinden kurtarıp başlı başına bir politik üretim problematiğine nasıl dâhil edebileceğimiz, onu nasıl “dışarıya” çağırabileceğimize dair bir tartışma yürüteceğiz. Bu tartışma zemininde de Arkadaş’ın şiirinde arzunun hareketini genel hatlarıyla izlemeyi deneyeceğiz.

 *

Serhat Celal Birdal

Akademisyen. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde görev yapıyor. Siyaset felsefesi, Türkiye solu, Louis Althusser düşüncesi, arzu ve yas kavramı üzerine çeşitli dergilerde yayımlanmış makaleleri, kitap bölümleri ve 2020’de İletişim Yayınları tarafından basılan “Bir Başka Devrim” başlıklı bir kitabı bulunuyor. ViraVerita e-dergi ve internet sitesinde editör ve yayın kurulu üyesi.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page