top of page

19 Mar Cmt

|

Ka

Tahterevalli Konuşmaları - Hülya Özdemir & Ferhat Satıcı - İcat Edilmiş Ayrışma

Tahteravalli konuşmalarının dördüncüsünde Videoist Video Sanatı İniyasitifi kurucuları Hülya Özdemir & Ferhat Satıcı, İcat Edilmiş Başlığı altında özgürleşme, birey ve kolektif, kadın ve erkek olma gibi konuların yanı sıra Videoist’in varoluş ve devamlılık stratejilerini de tartışmaya açacak.

Etkinlik Biletleri Tükenmiştir
Diğer etkinlikleri gör
Tahterevalli Konuşmaları - Hülya Özdemir & Ferhat Satıcı - İcat Edilmiş Ayrışma
Tahterevalli Konuşmaları - Hülya Özdemir & Ferhat Satıcı - İcat Edilmiş Ayrışma

Saat ve Yer

19 Mar 2022 18:00 – 20:00 GMT+3

Ka, Cinnah Cd. No:1 D:B, 06690 Çankaya/Ankara, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Tahterevalli Konuşmaları

Hülya Özdemir & Ferhat Satıcı

İcat Edilmiş Ayrışma

19.03.2022 Cmt/Sat 18:00-20:00

Tahteravalli konuşmalarının dördüncüsünde Videoist Video Sanatı İniyasitifi kurucuları Hülya Özdemir & Ferhat Satıcı, İcat Edilmiş Başlığı altında özgürleşme, birey ve kolektif, kadın ve erkek olma, etken ve edilgenlik, varlık sorunu, karşılıklı sınırların belirsizleşmesi, mekân ve zaman bağlamında emek ve boş zamanın yeniden yapılandırılması gibi kavramların yanı sıra, video sanatını merkezine alan Videoist’in varoluş ve devamlılık stratejilerini de tartışmaya açacak.

*

Görsel/Image: Hülya Özdemir & Ferhat Satıcı, Müstesna Kristal / Siyah-beyaz değişken boyutlarda fotoğraf, 2022

*

Bu etkinlik Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı Kültür ve Eğitim Organizasyonları için Uluslararası Yardım Fonu 2021, Goethe-Institut ve diğer ortaklar tarafından finanse edilmektedir. #irf2021

*

Hülya Özdemir

Marmara Üniversitesi GSF Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2020 yılında Düzce Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümü'nde "Videoist Ekseninde 2000'lerden Günümüze Türkiye'de Video Sanatını Yeniden Yorumlama" başlıklı tezi ile yüksek lisansını tamamladı. Hülya Özdemir,  imgenin kaybolan, dağılan ve çoğalan doğasını araştırır.  Zamana ve mekana dayalı olarak hafızayı yeniden kurmayı ve keşfetmeyi dener. Üretim biçimlerinin katmanlarına, arka planlarına  ve seslerine odaklanır. Yapıtları yurt içi ve dışında birçok mekan ve etkinlikte sergilenmiştir. 2003 yılından beri Videoist Video Sanatı İnsiyatifinin Ferhat Satıcı ile birlikte kurucusu ve yürütücüsüdür. Özdemir 6. Çanakkale Bienali'nin ve 3. Mardin Bienali'nin organizasyonunda yer almış, eş küratörlük yapmıştır. Bilsart İstanbul'un düzenlediği "1. Video Sanat Üretimleri İçin Açık Çağrı" jüri üyesidir.

-

Ferhat Satıcı

1973 Yalova doğumlu olan Ferhat Satıcı lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Heykel bölümü öğretim üyesi olan sanatçı çalışmalarında heykel, video, fotoğraf, enstelasyon ve resim gibi farklı teknikler kullanmaktadır. Satıcı, anıtsal olan ile gündelik olanın sınırlarını belirsizleştirmeye yönelik çalışmalar üretir. İmgenin harekete ve süreye dayalı duygulanımsal kuvvetler ile olan ilişkilerini inceler. 2003 yılında kurulmuş olan, 2013-2016 yılları arasında Mardin’de faaliyetlerine devam etmiş Videoist video sanatı inisiyatifinin Hülya Özdemir’le birlikte kurucusu ve yürütücüsüdür. 6. Çanakkale Bienali’nin ve 3. Mardin Bienali’nin organizasyon ekibinde yer almış, eş küratörlük yapmıştır. Çeşitli kitap ve dergilerde yazarlığın yanı sıra yayın kurulu üyeliğinde bulunan Satıcı, yurtiçinde ve dışında birçok karma ve kişisel sergi gerçekleştirmiştir.

-

Videoist, 90'ların sonlarından itibaren video yapıtlar ve etkinlikler üreten ikilinin bir video sanatı enstitüsü olmasını hedefledikleri kolektiflerinin ismidir.  Kurguladıkları sergi, gösterim, sunum, atölye, ders ve eylemlerinin toplamını içeren kolektif, bir video hafızası olma yolunda, 2003 yılından beri gezici olarak etkinlikler düzenlemektedir. Türkiye'de İstanbul, Mardin, Diyarbakır, İzmir, Balıkesir, Çanakkale ve Ankara, Almanya'da Münich, Kiel, Herford, Giessen, İspanya'da Huarte, Bulgaristan'da Sofya, Hollanda'da Amsterdam, Danimarka'da Vejle kentlerinde kendi yapıtlarıyla birlikte, arşivlerinde ve seçkilerinde yer alan video sanatı örneklerini farklı etkinliklere taşımışlardır.

Biletler

  • Bilet Satın Al

    Etkinliğe katılım Covid-19 salgını nedeniyle 30 kişi ile sınırlıdır.

    ₺0,00
    Satış bitti

Toplam

₺0,00

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page