top of page

11 May Per

|

Ka

Urban Talks #06 | Kaçan Şehir

Ka Atölye iş birliğiyle kent yürüyüşlerini sürdüren Urbanwalks.ankara’nın kurucuları Cem & Cemre ile sizleri Urban Talks sersinin altıncı konuşmasına davet ediyoruz. Urban Talks'ın konuğu Sonat Özcivanoğlu.

Urban Talks #06 | Kaçan Şehir
Urban Talks #06 | Kaçan Şehir

Saat ve Yer

11 May 2023 19:30 – 21:00 GMT+3

Ka, Çankaya, Cinnah Cd. No:1 D:B, 06690 Çankaya/Ankara, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Urban Talks / Kent Konuşmaları #06

"Kaçan Şehir"

Sonat Özcivanoğlu

11 Mayıs 2023, Perşembe 19:30

Etkinlik Ka'nın Cinnah'taki ana mekânında gerçekleşecek.

Ön kayıt ya da rezervasyon gerekmiyor.

Ka Atölye iş birliğiyle kent yürüyüşlerini sürdüren Urbanwalks.ankara’nın kurucuları Cem & Cemre sizleri büyük bir mutlulukla serinin altıncı konuşmasına davet ediyor.  “Bugüne kadar yürüyerek deneyimlediğimiz kent mekânını; kentin çeşitli tarihsel katmanları, önemli aktörleri ve kavramları üzerinden tartışacağız. Her etkinlikte aramıza katılacak konuklarımızla, kâh oturup kâh kalkarak, bir parçası olduğumuz yapılı çevreyi ve onun paydaşlarını birlikte keşfetmeye çalışacağız. Altıncı konuşmamızda konuğumuz Sonat Özcivanoğlu olacak. Bir akademisyen ve kentli gözüyle şehri ve doğayı haritalama biçimleri üzerine kendisiyle söyleşeceğiz. Bol kalemli, kitaplı, kahveli ve kedili bir dünyadan yola çıkarak; Sitüasyonistlerden Olipoculara kadar geniş bir perspektifte yaya pratiğini dışa vurma biçimlerini ele alacağız. Birlikte öğreneceğiz ve güleceğiz.”

*

Sonat Özcivanoğlu

1991 Malatya doğumlu, 3 yaşından beri Ankara’da yaşamakta. 2015 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümünden mezun oldu, aynı fakültede devam ettiği yüksek lisans programı dahilinde 2017 yılında TU Eindhoven’da değişim öğrencisi olarak derslere ve çalıştaylara katıldı. "Mimaride Mekan Kurucu Bir Pratik Olarak Yürüyüş Odaklı Harita Üretimi" başlıklı tez çalışmasıyla yüksek lisans derecesini tamamladı, bu süreçte çeşitli sergi ve "yerinde haritalama" çalıştayları düzenledi. 2019 yılından beri TEDÜ Mimarlık Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmakta ve ODTÜ Mimarlık Doktora Programı'nda mimari söylem ve anlatı üzerine araştırmalarına devam etmektedir.

Sonat’ın sanatsal üretim süreçleri farklı pratikler ve bunlar arasında geçişler içerir. Metin-teori / görsel-kurgu alanlarında üretimde bulunur: Mimarlık ve edebiyat, teori ve eleştirisi üzerinden metin düzleminde üretken olduğu alanlardır. Geri kalan zamanını resim yaparak, fotoğraf çekerek ve bunların kurgu/kolajlarını üreterek geçirir. Resim çalışmalarıyla çeşitli karma sergilere de katılan Sonat, 2018 yılında “Basit Makine + Tekinsiz” isimli ilk kişisel sergisini açmıştır.  Bunu 2022 yılında iki kişisel sergi, “Aşağıdakilerden Hangisi” ve “Hava Muhalefeti” takip etmiştir. Atölye mekânına ek olarak, gündelik hayatın herhangi bir parçasında çizerek ya da fotoğraf çekerek üretime devam eder; kalabalık içinde üretmeyi sevdiğinden yanından kalemlerini eksik etmez.

*

Cemre Gökpınar

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü mezunu. 2019’da yaratıcı endüstriler alanında proje ve faaliyetler üreten AnkaraAks’ın kurucusu oldu. Uzun süredir Mimarlık Tarihi ve yakın dönem Modern mimarlık ve Cumhuriyet dönemi mimari kuramları ekseninde Ankara merkezli çalışmalarını sürdürürken yaratıcı ve kültür endüstrileri alanında da girişimcilik yapıyor. Bu alanda sürdürülebilir birçok proje çalışmasının içerisinde yer alıyor. Ayrıca kültür, gençlik politikaları ve tasarım odaklı düşünce ile de ilgileniyor.

*

Cem Dedekargınoğlu

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli öğrenci inisiyatiflerinde, sivil toplum örgütlerinde, yerel/ulusal kapsamlı etkinliklerde ve atölye çalışmalarında gönüllü olarak görev aldı; meslek örgütlerinde ve mimari tasarım ofislerinde çalıştı. 2019 yılında ODTÜ Mimarlık Tarihi Lisansüstü Programı'ndan yüksek lisans derecesini aldı. Akademik çalışmalarına aynı programda doktora öğrencisi olarak devam etmektedir. 2018’den beri Cemre Gökpınar ile Ankara’da kent yürüyüşleri düzenlemektedir.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page