top of page

12 Nis Çar

|

Ka x Assembly

Urban Talks #05 | Kent Üzerine Bağımsız İşler

Ka Atölye iş birliğiyle kent yürüyüşlerini sürdüren Urbanwalks.ankara’nın kurucuları Cem & Cemre ile sizleri Urban Talks sersinin beşinci konuşmasına davet ediyoruz. Urban Talks'ın konuğu Duygu Toprak.

Etkinlik Biletleri Tükenmiştir
Diğer etkinlikleri gör
Urban Talks #05 | Kent Üzerine Bağımsız İşler
Urban Talks #05 | Kent Üzerine Bağımsız İşler

Saat ve Yer

12 Nis 2023 19:30 – 21:30 GMT+3

Ka x Assembly, Oran, One Tower AVM, Kudüs Cd. 6/A D:Kat:1, 06450 Çankaya/Ankara

Etkinlik Hakkında

Urban Talks / Kent Konuşmaları #05

Duygu Toprak

Kent Üzerine Bağımsız İşler

12 Nisan 2023, 19:30

Assembly One Tower

Ka Atölye iş birliğiyle kent yürüyüşlerini sürdüren Urbanwalks.ankara’nın kurucuları Cem & Cemre sizleri büyük bir mutlulukla serinin beşinci konuşmasına davet ediyor. “Bugüne kadar yürüyerek deneyimlediğimiz kent mekânını; kentin çeşitli tarihsel katmanları, önemli aktörleri ve kavramları üzerinden tartışacağız. Her etkinlikte aramıza katılacak konuklarımızla, kâh oturup kâh kalkarak, bir parçası olduğumuz yapılı çevreyi ve onun paydaşlarını birlikte keşfetmeye çalışacağız. Beşinci konuşmamızda Duygu Toprak’ı konuk edeceğiz. Kendisinin araştırmacılık, çevirmenlik, editörlük, yazarlık çalışmalarının ve parçası olduğu kolektif üretim pratiklerinin üzerinden; kentsel müştereklerin ulusal ve uluslararası ortamdaki ilham verici örneklerini tartışacağız. Ortaklaşa üretim ve yeniden dağıtım pratiklerini bu kapsamda değerlendirerek çoğul ve çeşitli kentsel ortamların olasılığı üzerine kafa patlatacağız.”

*

Duygu Toprak

ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden 2007 yılında lisans, Utrecht Üniversitesi Beşeri Coğrafya ve Planlama Bölümü’nden 2013’te yüksek lisans derecesini aldı. Yirminci Yüzyılda Kent Ütopyaları adlı kitabı Türkçeleştirdi, Yeni Kent Sorunu ve Avrupa’da İşgal Hareketleri adlı kitapların ortak çevirmenliğini, Metabolic Urbanization of Waste in Ankara ve Commoning Practices in Postcapitalist Design kitaplarının editörlüğünü yaptı. Türkiye'deki kentsel müşterekler üzerine bir araştırma olan ortaklasa.net'in yürütücüsü. Medyascope'ta Melis Oğuz ile birlikte Ortaklaşa Mekan adlı söyleşi serisini yapıyor. Araştırmaları kentsel müşterekler, kolektif üretim biçimleri ve bakım mekanlarına odaklanıyor.

*

Cemre Gökpınar

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü mezunu. 2019’da yaratıcı endüstriler alanında proje ve faaliyetler üreten AnkaraAks’ın kurucusu oldu. Uzun süredir Mimarlık Tarihi ve yakın dönem Modern mimarlık ve Cumhuriyet dönemi mimari kuramları ekseninde Ankara merkezli çalışmalarını sürdürürken yaratıcı ve kültür endüstrileri alanında da girişimcilik yapıyor. Bu alanda sürdürülebilir birçok proje çalışmasının içerisinde yer alıyor. Ayrıca kültür, gençlik politikaları ve tasarım odaklı düşünce ile de ilgileniyor.

*

Cem Dedekargınoğlu

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli öğrenci inisiyatiflerinde, sivil toplum örgütlerinde, yerel/ulusal kapsamlı etkinliklerde ve atölye çalışmalarında gönüllü olarak görev aldı; meslek örgütlerinde ve mimari tasarım ofislerinde çalıştı. 2019 yılında ODTÜ Mimarlık Tarihi Lisansüstü Programı'ndan yüksek lisans derecesini aldı. Akademik çalışmalarına aynı programda doktora öğrencisi olarak devam etmektedir. 2018’den beri Cemre Gökpınar ile Ankara’da kent yürüyüşleri düzenlemektedir.

Biletler

  • Ücretsiz Kayıt

    Etkinliğe katılım 40 kişi ile sınırlıdır.

    ₺0,00
    Satış bitti

Toplam

₺0,00

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page