Projeler >
HOME >

HOME

HOME, Ka Fotoğraf Geliştirme Atölyesi (Ankara, Türkiye) ve  Entefxis, Photometria Festival (Yanya, Yunanistan) işbirliğiyle TANDEM Türkiye­-AB kapsamında planlanarak hayata geçirilen bir proje. 

Lens temelli sanatçıları bir araya getiren Ev, Türkiye ve Yunanistan arasında gerçekleşen mübadele ve zorunlu göçü odağına alan bir sanat projesi. Proje, mübadele sonucu yaşananların hafızasını sanatsal ifade, arşiv çalışması, araştırma ve hikayeler üzerinden ele almayı amaçladı. Yunanistan ve Türkiye’den katılımcılarla gerçekleşen atölyeler görsel hikaye anlatıcılığı ve kurgu temaları etrafında şekillendi. Atölyeye katılan sanatçıların, ‘ev’ hissinin (ya da bu hissin noksanlığının) Türkiye ve Yunanistan’da ne anlamlara geldiği üzerine derinlemesine düşünmeleri arzu edildi. ‘Ev’ fikri ise tamamen sanatçıların yorumuna açık bırakıldı: hafıza olarak ev, duygu olarak ev, ortak gelenek, dil ya da kafa yapısı olarak ev...

Proje kapsamında Türkiye ve Yunanistan’dan toplam 6 sanatçı,
Yanya ve Ankara’da Belçikalı fotoğrafçı ve hikaye anlatıcısı Jan Rosseel ile gerçekleşen iki ayrı atölye buluşmasında “görsel hikaye anlatıcılığı” ve “kitap­ ve sergi kurguları”üzerine çalışma imkanı buldu. 
Proje kapsamında üretilen işler 2­-30 Haziran 2016 tarihleri arasında Yunanistan, Yanya'da gerçekleşen Photometria Fotoğraf Festivali 2016 kapsamında izleyici ile buluştu. Ayrıca proje kapsamında işlerin yer aldığı bir kitap yayınlandı.

[TANDEM: Kültür Yöneticileri Değişimi Türkiye – Avrupa Birliği programı, Stiftung Mercator ve ECF (Avrupa Kültür Vakfı) tarafından destekleniyor, MitOst ve Anadolu Kültür ortaklığında uygulanıyor.]